Po mnoha letech se na českou muzikálovou scénu vrátil úspěšný muzikál Janka Ledeckého Galileo. Příběh slavného italského vědce, vynálezce a astronoma nabízí pohled do renesanční Itálie a přibližuje pomyslný souboj vědy a církve. První premiéra se odehrála v únoru 2003, představení poté bylo obnoveno ještě v roce 2008. Premiéra v Divadle Hybernia se konala 6. února 2019.
Hudbu a texty písní napsal sám Janek Ledecký. Představení režíroval Šimon Caban, choreografie nazkoušela Leona Qaša Kvasnicová. Autorem minimalistické, zato vícefunkční scény, je rovněž Šimon Caban. Co se týče celkového převedení muzikálu, oproti předešlému uvádění nenastaly téměř žádné změny. V Divadle Hybernia se využívají původní kostýmy i kulisy. Představení celkově budí dojem, jako by ta léta od posledního uvádění vůbec neuběhla.
Jak už podtitul muzikálu napovídá, obsazení je vskutku hvězdné. V hlavní roli se alternují Janek Ledecký a Tomáš Novotný. Diváci se mohou těšit na jména jako Petr Kolář, Bohouš Josef, Sabina Laurinová, Dasha, Ivana Chýlková, Dušan Kollár, Josef Vojtek, Tomáš Trapl, Pavel Zedníček, David Uličník a mnoho dalších. Kompletní obsazení naleznete na našem webu.
Kromě Galilea samotného v příběhu vystupují také historické osobnosti – papež Urban VIII., Giordano Bruno a členové slavného rodu Medicejů (it. Medici), kteří ve Florencií vládli již od 15. století a zaměstnávali hromadu světoznámých umělců.
Muzikál krásně nastiňuje život v sedmnáctém století – intriky o moc, vliv církve na politiku, boj o dominanci vědy nad slepou vírou… Příběh Galilea Galilei je plný lásky, zrady a snahy o nalezení a pochopení pravdy. V dnešní době jsme ze všech stran zahlceni informacemi z různých médií a mnohdy je těžké zjistit, kde se pravda skutečně nachází. V časech Galilea platila jenom jedna pravda a ti co nesouhlasili, byli upáleni na hranicích jako kacíři. V kontextu dneška můžeme říct, že bychom měli všichni být takovým Galileem, bránit svůj názor a nejít slepě s davem. Protože my můžeme.
Galilea Galilei si celý svět spojuje s větou „A přece se točí!“. Rozvinutím Koperníkovy teorie přispěl k rozvoji moderní fyziky a jeho spisy inspirovali také Sira Isaaca Newtona a Alberta Einsteina. Nepřímo tedy položil základy moderní fyziky. Jak praví vypravěč příběhu: „U města Gibeon zastavil Bůh slunce na pár hodin. Roku 1564 se ve Florencii narodil muž, který slunce zastavil navždy.“
Autorka článku: Anna Duffeková