Muzikál Hamlet
Jak hodnotíte toto představení?
[Počet hodnocení: 1 Průměrní hodnocení: 5]

Autoři muzikálu:

JANEK LEDECKÝ – Hudba, libreto, české texty

ROBERT JOHANSON – Libreto, režisér americké adaptace

GEORGE C. HARVILLA – Anglické texty

VINCENT N. PARILLO – Anglické texty

MARTIN KUMŽÁK – Hudební režisér, aranžmá a orchestrace

ŠIMON CABAN – Scénografie

SIMONA RYBÁKOVÁ – Kostýmy

PAVEL DAUTOVSKÝ – Osvětlovač


Termíny muzikálu Hamlet

Tento muzikál není aktuální, nebo nejsou vstupenky na tento muzikál již dostupné. Podívejte se na jiná aktuální představení v Praze.

NÁŠ TIP! Muzikál Beetlejuice v HDK

Hudební divadlo Karlín s hrdostí oznamuje evropskou premiéru muzikálu Beetlejuice, inspirovaného ikonickým filmem Tima Burtona z roku 1988, který přinesl nový směr hororovým fantasy komediím.

Muzikál Beetlejuice v Hudebním divadle Karlín

Obsazení muzikálu Hamlet

Hamlet:
Adam Mišík, Vojtěch Drahokoupil

Gertruda:
Marta Jandová, Ivana Chýlková, Elin Špidlová

Claudio:
Janek Ledecký, Josef Vojtek, Tomáš Novotný

Nejedná se o aktuální obsazení. Muzikál se již nehraje.


O muzikálu

Světově nejúspěšnější muzikálové zpracování Shakespearova Hamleta. 

DVACET LET OD SVÉHO VZNIKU
SE MUZIKÁL VRACÍ DO PRAHY.
V DIVADLE HYBERNIA DOSTANE KONEČNĚ MOŽNOST PŘEDVÉST GENIÁLNÍ VÝPRAVU A NASTUDOVÁNÍ, KTERÉ OHROMILO DIVÁKY PO CELÉM SVĚTĚ
ZAHRÁT A ZAZPÍVAT SI V HAMLETOVI
SE STALO BĚHEM LET OTÁZKOU PRESTIŽE
JANEK LEDECKÝ SE CHYSTÁ NABÍDNOUT
ČESKÉMU DIVÁKOVI TY NEJLEPŠÍ
Z NEJLEPŠÍCH

„Je to největší výzva, jaká mne zatím potkala.“ /Janek Ledecký, autor Hamlet The Rock Opera/ Všechno to začalo v červnu roku 1997.Producent alba Mít kliku Martin Kumžák tenkrát Janka vyhecoval k naprosto zásadnímu kroku. A sice zkusit převyprávět nejslavnější Shakespearovo dramatické dílo všech dob písničkami. A tak rok 1998 ztrávil Janek psaním a komponováním muzikálu.

Když svůj záměr ohlásil na tiskové konferenci, tak si naprostá většina odborné veřejnosti myslela, že si dělá legraci. A když k tomu navrch zveřejnil, že staví pro Hamleta fungl nové divadlo, tak se o jeho budoucnost začali bát i jeho nejlepší kamarádi.Prvního, druhého a třetího listopadu 1999 proběhly premiéry v novém pražském Divadle Kalich.

Muzikál se svými 700 představeními, třemi CD (největší hity, kompletní záznam a symfonická nahrávka – dvě zlaté desky), zaznamenal muzikál v České republice neuvěřitelný úspěch. Následovalo 150 repríz na Nové scéně v Bratislavě. Současně ale Nabírá zcela nový a překvapující směr. Americký profesor sociologie, jeden z režisérů divadla Leonia Theater, Vince Parrillo, přijel do Divadla Kalich, aby shlédl to, čemu nemohl uvěřit. Jedna z nejhranějších divadelních her, Shakespearův Hamlet, byl převyprávěn do rockového muzikálu.

Vince Parrillo byl tak uchvácen pražskou produkcí, že se rozhodl udělat cokoli pro to, aby přivezl Jankovu tvorbu do USA. A povedlo se mu to. Po uvedení ukázek v Leonia Theater v New Jersey Janek vyhlásil konkurs na přebásnění Hamleta zpátky do angličtiny a ten jednoznačně vyhrál George Harvilla, skvělý bubeník, perkusionista a herec současně. A navíc laureát Hemmingwayovy ceny za americkou poezii 2000.

V září roku 2003 proběhla první čtená zkouška muzikálu Hamlet (stage reading) v Lamb’s Theater na Brodwayi, s takovými hvězdami jako Louis Pitre z Mamma Mia, John Hickok a Delisco z Aidy a Jeremy Kushnier z muzikálu Rent coby Hamlet. Odehrána byla tři představení. Všechna skončila ovacemi vestoje. Show byla oceněna organizací TRU jako jedna ze tří nejlepších čtených zkoušek roku 2003 a dostala grant na další uvedení.

Nicméně nejpodstatnějším výsledkem bylo to, že Robert Johanson , uznávaný divadelní režisér se rozhodl, že se k týmu přopojí. Robert pracoval 18 let jako umělecký ředitel Paper Mill Play House, nejprestižnější divadelní scénu v New Jersey. Na Brodwayi a dalších amerických scénách režíroval a zpracoval více než 240 her. A jen tak mimochodem v osmdesátých letech zpíval Ježíše v Jesus Christ Superstar. Jeho jedinou podmínkou bylo, aby Janek souhlasil s myšlenkou „americké“ adaptace hry. A tak se Janek vypravil v lednu roku 2004 za Robertem do USA.

A s úlevou zjistil, že všechny Robertovy připomínky a nápady byly založeny na jeho letitých zkušenostech s divadlem a lásce k Shakespearovi. První příležitost k představení části adaptace přišla v dubnu roku 2004 v Abingdon Theatre v New Yorku. Jeremy účinkoval opět jako Hamlet, společně s Joshem Towerem (Simba v Lion´s King) v roli Horacia, PJ Benjaminem (Mr. Cellophane ze Chicaga) v roli Polonia a dalšími slavnými Brodwayskými jmény.

Během léta tým dokončil finální předělávky. V létě roku 2005 se rozhodli vše vypilovat tam, kde to celé začalo. Výsledkem prvního „ukázkového představení“ nové adaptace v Pražském Kalichu se Sebastianem Arcelus (později hlavní role ve Wicked, Jersey Boys a TV House Of Cards, Secretary a další) v roli Hamleta a Cullenem Titmasem jako Laertem, byly nadšené reakce publika, fantastické recenze v médiích a DVD obsahující záznam celého představení.

V říjnu roku 2007 se Hamlet představil jihokorejskému Soulu v produkci EMK. V den premiéry se v Soulu hrálo 68 muzikálů a i přes to se Hamlet stal okamžitě hitem korejského muzikálového průmyslu. Obsadil druhé místo v prodejnosti vstupenek ihned po první veřejné generální zkoušce. Druhé uvedení Hamleta v Koreji začala v únoru roku 2008. Byl nominován na nejlepší zahraniční muzikál, společně s Hairspray a Sweeney Toddem.

V roce 2009 a 2010 bylo odehráno dalších 350 repríz. 20. října 2011 bylo v divadle Universal Arts Center v Soulu odstartováno již čtvrté korejské nastudování Hamleta, tentokrát v režii Roberta Johansona. V únoru 2012 následuje premiéra japonské verze v Tokiu v režii Tamiya Kuriyamy s Yoshio Inouem v roli Hamleta. Všechna představení byla vyprodána a Hamlet se pak stěhoval do Nagoya a Osaca. A 22. března 2012 se světová verze konečně představila českému divákovi v češtině. V pražském divadle Broadway režíroval Robert Johanson.

A Janek Ledecký si s chutí zahrál krále Claudia. Pražská produkce Hamleta se stala jednoznačně událostí divadelní sezóny. V dubnu 2017 se v rámci desetiletého výročí uvedení Hamleta v Korei otevřelo v divadle D-Cube Sheraton v Soulu již páté korejské nastudování Hamlet Rock Opera. Tentokrát s největšími hvězdami K-pop v hlavní roli. Všechna představení byla beznadějně vyprodána.

Podívejte se i na další představení hraná v Divadle Hybernia.


Fotografie z muzikálu:

______

Tipy-na-dárek.cz

Napsat komentář