Divadlo Hybernia přináší od září nový rozměr v podobě mysteriózního multimediálního projektu „JÁ, SECESE“, který se zaměřuje na život a dílo slavného malíře, grafika a vizionáře Alfonse Muchy. Show využívá nejmodernější vizuální technologie a tajemný příběh k tomu, aby divákům nabídla zcela nový pohled na Muchovu tvorbu. Návštěvníci se stanou součástí ožívajících obrazů, které je vtáhnou do světa secese. Dynamická hudba, tanečníci v originálních kostýmech a vzdušné akrobatické výkony dotvářejí celkový zážitek. Michal Dvořák, hudebník a režisér projektu, na něm pracoval se svým týmem více než čtyři roky, přičemž se na přípravě podílelo přes tři sta lidí. Unikátní je také způsob vyprávění příběhu – komiks.
Hlavním hrdinou příběhu je mladý kreslíř komiksů z New Yorku, který získává schopnost vstupovat do obrazů a pohybovat se v jejich světě. Jeho cesta se proplétá s životem Alfonse Muchy, který hledá pomocníka v obtížných časech. Autoři využívají nejnovější technologie a světelné efekty, aby divákovi umožnili doslova vstoupit do příběhu.
„JÁ, SECESE je audiovizuální multimediální show, která využívá komiksový styl vyprávění,“ říká Michal Dvořák. „Alfons Mucha byl mým hrdinou už od dětství, a díky této show chceme lidem ukázat, že byl nejen uměleckým géniem, ale také významným patriotem, který hrál důležitou roli v boji za vznik Československa,“ dodává Dvořák. Show se soustředí na pozitivní aspekty Muchova života a tvorby a má diváky inspirovat k tomu, aby následovali své vášně.
„JÁ, SECESE“ přináší nové efekty, kostýmy a scénografii, čímž navazuje na původní projekt, ale posouvá ho dál. Zároveň používá techniky, které Muchovo dílo převádějí do 3D podoby, dávají mu pohyb a hlas. Autoři chtějí vzdát hold nejen jeho uměleckému odkazu, ale i jeho vlastenectví a modernímu myšlení.
Scénárista Tomáš Belko k tomu dodává: „JÁ, SECESE mluví současnou hovorovou češtinou a má mnohem odlehčenější a svěžejší atmosféru než předchozí verze.“
Tým show zahrnuje také špičkové tanečníky, hudebníky a akrobaty, kteří přinášejí fascinující vystoupení. Kostýmy, vytvořené designérkou Ivanou Kaňovskou, spojují secesní ornamenty s moderními technologiemi, což se projeví například v kostýmu superhrdiny, který kombinuje 3D technologie, svítící aplikace a ruční vyšívání.
Hlasy hlavních postav namluvili herci Marek Lambora, Ines Ben Ahmed a Jiří Dvořák. Celá show představuje výjimečnou fúzi 3D projekcí a živého vystoupení, což je přesně ten typ zážitku, který Divadlo Hybernia chce svým divákům přinášet, jak uvádí ředitelka divadla Eva Homindová.
Otřesné, otřesné, otřesné… Vážně nevím jak bych toto popsala. Hraje si to na něco, co to není. Vážně mi to nepřišlo inovativní v žádném smyslu.
Příběh prostě o ničem, vyloženě o ničem, hlavní hrdina Dan jen tak náhodně dostane superschopnost přenést se do Muchových děl a potom bojujeme s BlackDustem (to je reálně jméno záporáka). Texty písní nesmyslné, jediná smysluplná píseň byla ta úvodní.
Jediné co stálo za to byly taneční choreografie, ty byly úžasné, stejně tak jako hudba.
Rozpohybované obrazy Muchy byly stejné jako na interaktivní výstavě.
Ještě se na konci pan úžasný tvůrce chvástal tím, že to trvalo 5 let příprav a že to je velmi inovativní záležitost.
Jediné štěstí že jsme lístky na premiéru s přítelem dostaly darem a nemuseli za ně platit, 2 200 KČ je nesmyslná částka.
Na show jsem se těšil jako na zážitek který mě uhrane novotou a inovací. Očekával jsem příběh který vám něco o slavném malíři něco prozradí a donutí vás se o něj a jeho dílo hlouběji zajímat. Místo toho jsem ale dostal jen hezkou taneční podívanou, která vlastně nijak nesouvisela s Muchou a pouze si vypůjčila pár jeho obrazů. O příběhu a jeho scénáři raději pomlčím, jelikož není o co stát. Efekty, světla a ostatní podobné prvky, které nám sám tvůrce popsal jako ty nejsložitější a nejvíce inovativní na světě, byly pěkné, byť o nic nadčasového se nejednalo (i na koncertech a festivalech by jsme našli zajímavější podívanou) i když příprava údajně probíhala 5 let. Celkový zažitek bych vystihl slovem „nuda“, dokonce jsem se i přistihl jak místy začínám ztrácet zájem o dění a spíše se soustředím na technickou stránku a snažím se alespoň užít světelnou show.
Prosím vás, za žádnou cenu na představení nechoďte a ušetřete peníze třeba dětem na ajfouna, cena vstupenky je totiž astronomických 2200kč za osobu (tedy za premiéru na které jsem byl, ostatní ceny se mohou lišit).
Úžasný zážitek! Krásné taneční a hudební výkony, práce se světly, projekce a dojemný příběh. Doporučuji 🙂
Moc pěkné představení, taneční choreografie úžasná a ta práce se světlem. Kostýmy paní Kaňovské přepichové, zkrátka umělecké dílo hodné Muchova odkazu.
Hezká multimediální show vlastně takový i trošku film. Show je i edukativní a se silným poselstvím pro dnešní dobu. Muchovy obrazy jsem moc pěkně rozpohybované, určitě to stojí za to, Já jsem se hrozně bavil :).
S odstupem času musím říct, že Já, Secese je unikátní představení, kde se pěkně kombinuje film, živé vystoupení, světelná show a edukace se silným poselstvím pro dnešní dobu. Pro milovníky Muchových obrazů se jedná o povinnost, která stojí za to.
Vizuální zážitek a magická šou v jednom, opravdu se dá říct, že Muchovi obrazy ožívají před očima. Taneční čísla moc ocenit nedokážu, nikdy to nebyla moje parket, ale to vyprávění pana Dvořáka a to kostýmové zpracování, včetně světelných efektů, jsou nádherné. Pokud budu mít možnost, se do Prahy ještě podívat, tak se ráda přijdu podívat znovu, pan Mucha je pro mě srdeční záležitost.