Muzikál Vlasy má za sebou úspěšnou premiéru

V pátek 18. Ledna 2019 se v útulném Divadle Kalich konala slavnostní premiéra dlouho očekávaného muzikálu Vlasy (z názvu původního muzikálu Hair).

Režie se v tomto případě ujal zkušený Šimon Caban.
Slavný broadwayský muzikál, zná český divák především díky filmové verzi jednoho z našich nejúspěšnějších režisérů Miloše Formana. Ale i divadelní verzi už mohl český divák vidět a to v Divadle Pyramida (dnes GOJA Music Hall), kde měl v roce 1996 muzikál Vlasy původní českou premiéru.

U nového nastudování Šimona Cabana a nových textů Jiřího Josky se rázem ocitáme v moderní době. Aktuální texty a rekvizity v podobě smartphonů skvěle odráží strasti dnešní doby. Nové nastudování nemá příliš společného s původním příběhem, je to spíše odraz aktuální situace ve světě a poukazování na dnešní problémy nejen mládeže.

Příběh ve zkratce:
Studenti z maturitního ročníku zkoušejí jako půlnoční překvapení svého maturitního plesu právě písně z onoho muzikálu. Zamýšlejí se jaké to bylo v době „hipíků“ a snaží se jí porovnávat s dobou dnešní. Nepřipadá jim to zajímavé, dokud se na scéně neobjeví postava vozíčkáře, který je „hipík“ na první pohled a mládeži nabízí alkohol a cigarety. To maturanti samozřejmě uvítají a tak si rádi vyslechnou příběhy co jim válečný veterán na vozíčku říká. Vykládá své válečné příběhy, aktuální politickou situaci a snaží se v nich vzbudit odpovědnost, vůči světu a vůči sobě.

V průběhu první půle se poukazuje na několik zásadních dnešních problémů jako závislosti jak drogové, tak i na sociálních síťích, mobilních telefonech apod… Příběh se ale dotýká tématu homosexuality, terorismu nebo v posledních letech „vděčnému novinářskému tématu“ uprchlíků.

Druhá polovina představení ukazuje příběhy bývalých spolužáků už po maturitě, jako pracující. Když se jednou rozhodnou jet za svým spolužákem Claudem, který narukoval do armády. V dobrém úmyslu míněná návštěva se změní ve velké neštěstí.

Příběh je místy složitý a nepřehledný ať už díky postavě vozíčkáře, který se přeměňuje do role Bergera. Nebo střídání situace, kdy se část odehrává v muzikálu jako nácvik na maturitní ples a část v reálném životě. Velice často, podle našeho názoru až příliš se v muzikálu ukazuje nahota, to nemusí být na škodu, působilo to vtipné situace, které dokážeme ocenit, ale po několikáté už to nebylo ani vtipné, ani se to nehodilo do děje. Doporučujeme si o příběhu udělat vlastní obrázek, při návštěvě tohoto muzikálu

Původní muzikál už připomínají pouze nesmrtelné melodie Galta MacDermota. Náročný divák by mohl podotknout, že v muzikálu nejsou žádné kulisy, vše je dokresleno pouze několika zavěšenými plátny, na které se promítá řada video spotů či dekorací. To ale dokáže ocenit moderní divák, který má naopak rád moderní přístup, protože to bylo velice dobře zvládnuté a jako celek scéna za kterou stojí režisér Šimon Caban působila velice dobře.

Celkový dojem z muzikálu za naší redakci je více než dobrý, především ale díky vynikajicím pěveckým výkonům všech zpěváků. Obsazení tohoto muzikálu je plné mladých talentů, kterým by jejich pěvecký a pohybový talent mohl závidět téměř každý z jejich starších kolegů z branže.

Více o tomto muzikálu naleznete v jeho profilu.

Obsazení premiéry 18.1.2019:

Berger: Roman Tomeš
Claude: Richard Pekárek
Sheila: Petra Vraspírová
Hud: Lukáš Adam
Woof: Jan Fanta
Suzan: Tereza Machová
Jeanie: Michaela Tomešová
Steve: Filip Hořejš
Třídní, Matka, Novinářka: Marie Křížová
Ředitel, Otec, Lampasák: Michal Pleskot

Podívejte se na videa z press show muzikálu Vlasy


Kompletní seznam termínů muzikálu Vlasy:

Alenka v říši divů

Fotografie z press show muzikálu Vlasy:

[SLGF id=32403]

Autor článku, foto, video: Pavel Jirouš

Jak hodnotíte toto představení?
[Počet hodnocení: 0 Průměrní hodnocení: 0]