Nádherné melodie, vtip a švih, to je opereta Veselá vdova

Jedna z nejslavnějších operet všech dob, Veselá vdova Franze Lehára, vznikla v koprodukci Hudebního divadla Karlín a Divadla J. K. Tyla v Plzni. Inscenace v režii Martina Otavy a pod taktovkou dirigenta Norberta Baxy měla premiéru 24. ledna 2019 na scéně Hudebního divadla Karlín, 2. února 2019 se opereta představí poprvé v Plzni. V hlavních rolích diváci uvidí mimo jiné Lívii Obručník Vénosovou, Pavlu Břínkovou, Michaelu Noskovou, Jana Ježka, Aleše Brisceina, Romana Hozu či Dalibora Gondíka.

Spojením plzeňského divadla s přední muzikálovou a operetní scénou Hudebním divadlem Karlín vznikla inscenace, která nabídla mimořádný hudební, pěvecký i vizuální zážitek. „Tato spolupráce mě samozřejmě těší nejen jako ředitele divadla, protože nám umožnila nabídnout divákům skutečnou elegantní a estetickou show, ale také jako režiséra a člověka, který má na své působení v Hudebním divadle Karlín krásné vzpomínky,“ vysvětluje režisér inscenace a ředitel DJKT Martin Otava.

Veselá vdova, klasický operetní titul stříbrné éry vídeňské operety, jenž proslavil skladatele Franze Lehára, přináší kromě slavných melodií, jako například U Maxima jsem znám, píseň o Vilje či Ženy, ženy, vtipné a svižné libreto, které dodnes baví diváky na celém světě a jejímu uvedení se nevyhýbají ani proslulé operní domy. Franz Lehár ve Veselé vdově dokázal, že i opereta může snést nejpřísnější umělecká měřítka. „Velký důraz se pak klade na kvalitní obsazení, které bravurně zvládá zpěv, herectví i tanec. Žánr klasické operety považuji za velice náročný vzhledem k všestranným nárokům kladeným na všechny interprety,“ podotýká dirigent Norbert Baxa. V titulní roli Veselé vdovy, elegantní Haně Glawari se představila sopranistka Lívia Obručník Vénosová. „S Veselou vdovou jsem se setkala poprvé před sedmi lety, byla to má první opereta a současně i velké ponaučení,“ vzpomíná Lívia Obručník Vénosová. „Především práce s tehdejším režisérem inscenace Janem Ježkem mi přinesla řadu cenných zkušeností, které nyní hodlám zúročit.“

Veselá vdova je zajímavá nejen po stránce pěvecké, ale bude lahodit i oku milovníkům klasické operety. Scénu navrhl Lukáš Kuchinka, který spolupracuje s předními divadly u nás (Národní divadlo Brno, Divadlo na Vinohradech) i v zahraničí. „Diváci se mohou těšit na velkolepou podívanou inspirovanou styly art deco a secece,“ slibuje Kuchinka. Autorkou kostýmů je Dana Haklová, jež se podílela na stovce inscenací po celé České republice. Pracovala také v zahraničí, zejména ve Finsku, Polsku, Norsku a Bulharsku. Vytvořila kostýmy pro první scénické uvedení muzikálu Les Misérables v Divadle na Vinohradech v Praze. „Kostýmy by měly souznít nejen s hudbou, ale i se scénou, proto se (stejně jako výtvarník scény) inspiruji obdobím secese a art deco. Veselá vdova však nabízí i možnost popustit uzdu fantazii, třeba ve ztvárnění ,pontevederského kroje‘ a z něj vycházejících uniforem pontevederských úředníků. A co by byla opereta bez kankánu? A lepší inspirace než obrazy od Henri de Toulouse-Lautreca?“ mluví o své inspiraci Dana Haklová.

 

VESELÁ VDOVA

Franz Lehár

 

Český překlad pěveckých textů Eva Bezděková, texty mluvní upravil a přeložil z původní verze Martin Otava

 

Realizační tým

Hudební nastudování: Norbert Baxa

Dirigenti: Norbert Baxa, Jiří Petrdlík

Režie: Martin Otava

Scéna: Lukáš Kuchinka

Kostýmy: Dana Haklová

Světelný design: Antonín Pfleger

Dramaturgie: Zbyněk Brabec

Choreografie: Martin Šinták

Sbormistr: Zdeněk Vimr

Asistent režie:  Jakub Hliněnský

Hudební příprava: Maxim Averkiev, Martin Marek

Nápověda: Eliška Ulrychová

Inspicient: Petra Tolašová

 

Osoby a obsazení

Hanna Glawari: Gabriela Kopperová / Lívia Obručnik Vénosová

Hrabě Danilo Danilovič: Michal Bragagnolo / Roman Hoza / Martin Štolba /

Baron Mirko Zeta:  Jan Ježek / Pavel Klečka

Valencie, jeho žena: Michaela Nosková / Radka Sehnoutková / Adéla Skočilová

Camille de Rosillon: Aleš Briscein / Tomáš Kořínek / Richard Samek

Raoul de Saint-Brioche, francouzský diplomat: Jan Ondráček / Jakub Turek

Vicomte Cascada, diplomat: Jakub Hliněnský / Martin Matoušek

Njeguš, sekretář na vyslanectví: Dalibor Gondík / Dalibor Tolaš

Kromow, člen vojenské rady Pontevedra: Jiří Kubík

Bogdanovič, vojenský atašé Pontevedra:  Martin Švimberský

Sylvia, Bogdanovičova žena: Barbora Jindrová / Ivana Klimentová / Jana Piorecká

Praskovja Pričičová: Pavla Břínková / Eva Brabcová / Jana Foff Tetourová

Olga, Kromowova manželka: Andrea Frídová / Petra Šintáková

Pričič: Miroslav Bartoš / Josef Jordán

Dále účinkují: Sbor, orchestr a balet DJKT

 

Premiéra na scéně Hudebního divadla Karlín – 24. ledna 2019

Premiéra na Nové scéně DJKT – 2. února 2019

Bavič v Divadle bez zábradlí

[SLGF id=33525]

Jak hodnotíte toto představení?
[Počet hodnocení: 0 Průměrní hodnocení: 0]