Opera Libuše v Národním divadle Praha
Jak hodnotíte toto představení?
[Počet hodnocení: 0 Průměrní hodnocení: 0]

Autoři opery Libuše v Národním divadle Praha:

Režie
Jan Burian

Režijní a pohybová spolupráce
Petr Zuska

Scéna
Daniel Dvořák


Kostýmy
Kateřina Štefková

Sbormistr
Pavel Vaněk

Dramaturgie
Ondřej Hučín


Termíny opery Libuše v Národním divadle Praha


Obsazení opery Libuše v Národním divadle Praha

Dirigent
Robert Jindra

Libuše
Dana Burešová

Přemysl ze Stadic
Svatopluk Sem

Chrudoš od Otavy
František Zahradníček

Šťáhlav na Radbuze
Jaroslav Březina

Lutobor z Dobroslavského Chlumce
Jiří Sulženko

Radovan od Kamena Mosta
Jiří Brückler

Krasava
Alžběta Poláčková, Petra Alvarez Šimková

Radmila
Michaela Zajmi

První žnec
Eva Esterková

Druhý žnec
Lucie Hájková

Třetí žnec
Yvona Škvárová

Čtvrtý žnec
Vít Šantora


Video ukázka z opery Libuše v Národním divadle Praha

O opeře:

Diskuze o tom, zda je Smetanova opera Libuše vrcholným dílem jeho operní tvorby, nebo dokonce celé české operní scény, a jak se měří s Prodanou nevěstou, Dvořákovou Rusalkou nebo dramatickými operami Leoše Janáčka, jsou závislé na perspektivě, z níž hodnotíme Libuši nebo jakoukoli jinou renomovanou českou operu.

Libuše si nejvíce žádá hodnocení v kontextu autorova záměru a vyplývající tradice. Smetana určil Libuši pro vystoupení při slavnostních příležitostech, které souvisejí s životem české společnosti, jež se po roce 1860 začala významně emancipovat na kulturní, politické i hospodářské úrovni.

Takovou příležitostí bylo otevření Národního divadla v roce 1881, nejprve dočasné a o dva roky později definitivní. Tato událost přesáhla rámec českého divadla a stala se jedním z klíčových symbolů pozdějšího dosažení samostatnosti v roce 1918. Sté výročí založení Československé republiky bylo klíčovým momentem i pro Národní divadlo a uvedení nové inscenace Libuše bylo přirozeným příspěvkem k tomuto jubileu.

Existuje několik žánrových označení, kterými se pokoušíme Libuši charakterizovat, a jedním z nich je „scénický rituál smíru a očisty“. Od samého začátku Smetana v Libuši konflikty a protiklady neeskaloval, jak by se od operního dramatu očekávalo, ale cíleně hledal cestu k jejich včasnému smíření.

Ať už se jedná o hlavní konflikt dvou bratří o otcovo dědictví, nebo o protiklady mezi mužem a ženou, mezi přísnou spravedlností a vstřícnou laskavostí, mezi původem „z lidu“ a původem „urozeným“, nebo mezi motivy světla a tmy, všechny tyto konflikty jsou ve Smetanově opeře smiřovány v centrální postavě kněžny Libuše. Její postava není pouze mýtickou panovnicí předpovídající slávu Čechům, ale také očistným symbolem ženství a mateřství, klidu a pokojného života.

Podívejte se i na další aktuální představí v Národním divadle.


divadelní budova:
Národní divadlo

premiéra:
14.9.2018

délka představení:
200 min

doporučený věk:
Od 10 let


Fotografie z Opery

Fotografie z oficiálních stránek Národního divadla.

Napsat komentář