Autoři opery Libuše v Národním divadle Praha:
Režie
Jan Burian
Režijní a pohybová spolupráce
Petr Zuska
Scéna
Daniel Dvořák
Kostýmy
Kateřina Štefková
Sbormistr
Pavel Vaněk
Dramaturgie
Ondřej Hučín
Termíny opery Libuše v Národním divadle Praha
Obsazení opery Libuše v Národním divadle Praha
Dirigent
Robert Jindra
Libuše
Dana Burešová
Přemysl ze Stadic
Svatopluk Sem
Chrudoš od Otavy
František Zahradníček
Šťáhlav na Radbuze
Jaroslav Březina
Lutobor z Dobroslavského Chlumce
Jiří Sulženko
Radovan od Kamena Mosta
Jiří Brückler
Krasava
Alžběta Poláčková, Petra Alvarez Šimková
Radmila
Michaela Zajmi
První žnec
Eva Esterková
Druhý žnec
Lucie Hájková
Třetí žnec
Yvona Škvárová
Čtvrtý žnec
Vít Šantora
Video ukázka z opery Libuše v Národním divadle Praha
O opeře:
Diskuze o tom, zda je Smetanova opera Libuše vrcholným dílem jeho operní tvorby, nebo dokonce celé české operní scény, a jak se měří s Prodanou nevěstou, Dvořákovou Rusalkou nebo dramatickými operami Leoše Janáčka, jsou závislé na perspektivě, z níž hodnotíme Libuši nebo jakoukoli jinou renomovanou českou operu.
Libuše si nejvíce žádá hodnocení v kontextu autorova záměru a vyplývající tradice. Smetana určil Libuši pro vystoupení při slavnostních příležitostech, které souvisejí s životem české společnosti, jež se po roce 1860 začala významně emancipovat na kulturní, politické i hospodářské úrovni.
Takovou příležitostí bylo otevření Národního divadla v roce 1881, nejprve dočasné a o dva roky později definitivní. Tato událost přesáhla rámec českého divadla a stala se jedním z klíčových symbolů pozdějšího dosažení samostatnosti v roce 1918. Sté výročí založení Československé republiky bylo klíčovým momentem i pro Národní divadlo a uvedení nové inscenace Libuše bylo přirozeným příspěvkem k tomuto jubileu.
Existuje několik žánrových označení, kterými se pokoušíme Libuši charakterizovat, a jedním z nich je „scénický rituál smíru a očisty“. Od samého začátku Smetana v Libuši konflikty a protiklady neeskaloval, jak by se od operního dramatu očekávalo, ale cíleně hledal cestu k jejich včasnému smíření.
Ať už se jedná o hlavní konflikt dvou bratří o otcovo dědictví, nebo o protiklady mezi mužem a ženou, mezi přísnou spravedlností a vstřícnou laskavostí, mezi původem „z lidu“ a původem „urozeným“, nebo mezi motivy světla a tmy, všechny tyto konflikty jsou ve Smetanově opeře smiřovány v centrální postavě kněžny Libuše. Její postava není pouze mýtickou panovnicí předpovídající slávu Čechům, ale také očistným symbolem ženství a mateřství, klidu a pokojného života.
Podívejte se i na další aktuální představí v Národním divadle.
divadelní budova:
Národní divadlo
premiéra:
14.9.2018
délka představení:
200 min
doporučený věk:
Od 10 let
Fotografie z Opery
Fotografie z oficiálních stránek Národního divadla.