Opera Švanda dudák v Národním divadle Praha
Jak hodnotíte toto představení?
[Počet hodnocení: 0 Průměrní hodnocení: 0]

Autoři opery Švanda dudák v Národním divadle Praha:

Režie a světelný design
Vladimír Morávek

Scéna
Martin Chocholoušek

Kostýmy
Sylva Zimula Hanáková


Choreografie
Lucie Mertová

Sbormistr
Pavel Vaněk

Dramaturgie
Ondřej Hučín


Termíny opery Švanda dudák v Národním divadle Praha


Obsazení opery Švanda dudák v Národním divadle Praha

Dirigent
Zbyněk Müller, Jan Chalupecký

Švanda
Jiří Brückler, Svatopluk Sem

Dorotka
Alžběta Poláčková, Jana Šrejma Kačírková

Babinský
Jaroslav Březina, Martin Šrejma

Královna
Kateřina Jalovcová, Ester Pavlů

Černokněžník, Druhý zbrojnoš
Roman Janál, Martin Bárta

Čert
Jiří Sulženko, František Zahradníček

Čertův fámulus, Pekelný hejtman
Ondřej Koplík, Dušan Růžička

Sudí
Vladimír Doležal, Dušan Růžička

Kat, První zbrojnoš
Vít Šantora, Vjačeslav Korsak

Herci a tanečníci
Adam Mašura, Karolína Růžičková, Marek Červinka, Gabriela Pyšná, Milena Dobrovolná, Pavla Horká, Vanda Vajshajplová, Zuzana Fikrová, Dalibor Lekeš, David Hůlka, Vojtěch Svoboda, Zdenek Horváth, Eva Vrbková, David Bosh, Kristina Lukešová, Milena Šajdková


Video ukázka z opery Švanda dudák v Národním divadle Praha

O opeře:

„Vstupujte, Čechové, Němcové, svět! Čeká vás dvoudějství pohádka v pěti obrazech, napsaná Milošem Karešem a adaptovaná Maxem Brodem. Co vás čeká? Květoucí lípy. Královny Temnoty, které nepodařilo vyklenout, co si přály. Loupežníci, kteří vytvoří spoustu dobra. Čert, který prohraje v mariáši. Dorotka je přítomna.

A Švanda dokáže neuvěřitelné věci se svým nástrojem. Ať žije český dudák! Ať žije Dorotka! Koně, rytíři, kosáci, obědová polévka, orloj, který se ďáblu podařilo ukrást, kočáry, bryčky, zvony všech tónů, hromy, blesky, strašidelné zjevení, netopýři a pekelný mariáš. Na závěr všichni volají: Sláva!“ Takto již nyní láká režisér Vladimír Morávek publikum všech věkových kategorií, zejména pak děti a jejich rodiče, na neobvyklé představení opery Švanda dudák od českého (a později také amerického) skladatele Jaromíra Weinbergera.

Weinberger je jedním z těch několika šťastlivců, spolu s velkými jmény jako Smetana, Dvořák, Janáček a Martinů, jejichž operní dílo slavilo úspěch nejen na domácí, ale i na mezinárodní scéně. Ve 20. letech minulého století, v době první československé republiky, napsal spolu s humoristou Milošem Karešem volné pokračování slavné Tylovy národní báchorky Strakonický dudák. Švanda se oženil se svou Dorotkou, ale doma nemá klid. Když mu loupežník Babinský vypoví, co ho ve světě čeká…

Následuje opravdu šílený příběh, něco jako operní komiks, který nás provede veselými i velmi napjatými chvílemi dudáka Švandy a jeho loupežnického přítele. I když to vypadá, že je s našimi hrdiny konec, vždy nakonec zvítězí skvosty naší národní povahy – lstivost a láska k hudbě.

Nadčasová a zároveň autentická lidová opera Jaromíra Weinbergera sklízí aplaus na mnoha evropských jevištích a díky překladu a adaptaci Maxe Broda (mj. přítele a kolegy Franze Kafky a Leoše Janáčka) se Švanda dudák dokonce v roce 1931 dostal na jeviště Metropolitní opery v New Yorku.

Podívejte se i na další aktuální představí v Národním divadle.


divadelní budova:
Národní divadlo

premiéra:
6.10.2022

délka představení:
165 min

doporučený věk:
Od 10 let


Fotografie z Opery

Fotografie z oficiálních stránek Národního divadla.

Napsat komentář