Radim Schwab – neobjevený diamant na muzikálové scéně

Radim Schwab se na muzikálové scéně pohybuje již téměř 20 let. Začínal ve velkém projektu Karla Svobody Monte Cristo v pražském Kongresovém centru, kam se dostal coby účastník velice početného konkurzu, což bylo pro absolventa činoherního oboru na brněnské JAMU překvapením. Poté se věnoval jak muzikálům v divadlech po celé zemi (Ostrava, Ústí nad Labem, Plzeň a další), tak činohře na své domovské scéně Husa na provázku v Brně. Jeden čas patřil ke stálicím pražských divadel Semafor a TA Fantastika, kde ho objevila početná skupina fanoušků coby zloducha Mordreda v muzikálu Excalibur. Několik stálých diváků muzikálu Kladivo na čarodějnice v někdejším divadle Millenium (dnešní Rock Opera) si ho dovedlo zapamatovat jako Bobliga navzdory skutečnosti, že muzikál se hrál pouhé čtyři měsíce. Do divadla Broadway se dostal díky projektu manželů Landových Klíč králů.

V roce 2014 se představil v divadle Goja Music Hall jako Fantom Opery a tím si poté, co tento muzikál zhlédl na americké Broadwayi, splnil svůj velký profesní (pěvecký i herecký) sen.

Co však Radima láká a uspokojuje nejvíc, je zpívání. Rád pořádá vlastní sólové koncerty v různých městech (Praha, Kolín, Brno, Ostrava, Prostějov a další) a i bez velké mediální propagace si dokázal vytvořit početné stálé publikum, které se na jeho koncerty rádo vrací. Získal skvělé hudebníky, a tak zařazuje na koncertech kromě muzikálových a popových songů také operní klasiku (árie z oper Carmen, Don Giovanni, Lazebník sevillský a jiné) – a ta se setkává u publika vždy s velkým úspěchem. Poslední dobou Radim navštěvuje několikrát ročně jistého profesora zpěvu v Londýně a po každé návštěvě je v jeho hlase slyšet o něco větší rozsah, dynamiku, vyzrálost, čím dál zajímavější barvu a velice emotivní projev.

Za zmínku stojí Radimovo debutové album Amoroso, které vydal v roce 2013. Už tenkrát se hudební kritici o Radimovi vyjadřovali jako o zpěvákovi, který „vládne nejen velkým hlasem, ale také vytříbeným vkusem. Zpěvák má totiž všechno, co interpretace těchto náročných skladeb vyžaduje – umí být nejen přesně rytmický, ale má také výtečné frázování, bezpečnou intonaci, velké dynamické rozpětí a široký hlasový rozsah.“ (Zdroj: https://www.novinky.cz/vase-zpravy/praha/3440-18799-zpevak-radim-schwab-na-svem-albu-amoroso-propojil-pop-s-klasikou.html)

O čtyři roky později vydává Radim své druhé album nazvané Grazioso. Je z něj slyšet velký posun dopředu, a to jak v hlasovém projevu, který je zralejší a v němž je znát pečlivou operní techniku, ale také ve výběru songů. Najdeme na něm kromě muzikálových písní (Music of the night, Le Temps des Cathedrales, Till I here you sing) další klasické skladby, které proslavil například Luciano Pavarotti či Ennio Morricone, i mnohé půvabné popové písně s velice zdařilými českými texty (Z. Borovec, J. Krůta, V. Dyk). Můžeme slyšet velké nádherné hudební plochy i jednoduché kytarové písničky, silný operní hlas i něžný kantilénový zpěv přenášející množství emocí.

Od září 2018 se Radim vrací na divadelní prkna opět jako divácky oblíbený a očekávaný Fantom Opery, a kromě Fantoma ho můžete vidět v různých městech na jeho vánočních koncertech, na které se už dnes pečlivě připravuje. Přijďte se zaposlouchat do krásného, po všech stránkách výjimečného hlasu, který slibuje silný hudební zážitek.

Pokud byste však chtěli Radima vidět ještě před začátkem divadelní sezony, v pátek 10. srpna můžete navštívit Radimův narozeninový koncert v Klubu Joe v Praze a ve čtvrtek 16. srpna bude Radim vystupovat na Náměstí T. G. Masaryka v Prostějově.

Autorka článku a fotografií: Silvia Antalíková

[SLGF id=32237]

 

Jak hodnotíte toto představení?
[Počet hodnocení: 0 Průměrní hodnocení: 0]

Napsat komentář