Radim Schwab oslavil čtyřicetiny

Říká se: poloviční oslava = žádná oslava, a tak muzikálový zpěvák Radim Schwab oslavil svoje čtyřicetiny se svými fanoušky opravdu velkolepě – zpěvem a tancem.

Radim, ačkoli profesí činoherec, se stejně jako divadlu věnuje zpěvu a budování vlastní sólové kariéry. Během posledních 6 let, kdy stihl účinkovat v muzikálech Fantom Opery, Sibyla královna ze Sáby, She loves me, Kytice, Mata Hari, Klíč králů, Šumař na střeše a vydat dvě sólové desky Amoroso a Grazioso, uspořádal kolem 50 vlastních koncertů po celé zemi. Zpívá téměř všechny styly, žádný hudební žánr mu není cizí. V jeho bohatém repertoáru najdeme kromě klasiky a muzikálu i jazz, šanson, pop či písně na hranici klasiky a popu, které jsou jeho lahůdkou, a nebrání se ani modernějšímu pojetí klasických árií, anebo naopak popovým songům v klasickém kabátě. Experimentování s muzikou se mu daří – má cit pro skvělé aranže, štěstí na výborné muzikanty ve své kapele a velmi vytříbený vkus.

Ne vždy je pravidlem (zejména v umění), že kvalita se prodává sama, ale v případě Radima platí na sto procent. Koncerty si pořádá sám, bez pomoci velké agentury či PR předprodejových sítí, a pokaždé má vyprodáno. Dává si také záležet na výběru hostů z řad zpěváků a hereckých kolegů z divadel – překrásné a žádané duety nazpíval s Kateřinou Brožovou, Monikou Sommerovou (duet z Fantoma Opery samozřejmě nikdy nesmí chybět), Lucií Černíkovou, dalšími hosty byli Hana Fialová, Leona Machálková, Magda Malá, operní divy Anda Louisa Bogza, Eliška Weissová, Jana Šrejma Kačírková či Lucie Silkenová, dále Jiří Suchý, Klára Vonšovská, Jitka Molavcová, Petra Janů, Eva Burešová, Michaela Gemrotová, Roman Tomeš a další. Radim rád dává prostor i mladým talentům – finalistům celostátní soutěže Sanremo Junior, v níž je členem poroty.

MUJ3073

MUJ3073

Svým koncertům dává pokaždé příznačná jména podle období i zaměření: Mr. Muzikál, Vánoční sen, Barvy lásky apod., a speciální kategorii tvoří Narozeninový recitál. Ten letošní se konal již počtvrté (podruhé v prostorách pražského Klubu Joe a samozřejmě se živou kapelou), a jelikož kulatiny je třeba oslavit královsky, do repertoáru zařadil přesně ty songy, které má nejradši, a také vyslyšel hlas publika. Začal jednou z nejlepších písní z tvorby Joshe Grobana Oceano s velmi zajímavou melodií a půvabnou aranží, a to v originále, čili v italštině. K těm „povinným“ písním patřily samozřejmě Music of the night z Fantoma Opery, bez které už zkrátka žádný Radimův koncert nemůže být, a hit Barryho Manilowa s českým textem Viktora Dyka Neznámá. Radimově hlasu velmi svědčí šansony – křehká a dojemná píseň Lásko má z dílny Hany Hegerové a překrásný song Vincent z filmu „S láskou Vincent“ s českým textem Zdeňka Rytíře – při jejichž silných textech a emotivní pěvecké interpretaci diváci ani nedýchali. V publiku to naopak vřelo u rytmických popových skladeb, které celý klub roztleskaly a roztančily, a bez ovací nezůstali ani dva hosté – Klára Vonšovská s vtipnou písní Proč je to tak z Dobře placené procházky a Sabina Pletanová (finalistka posledního ročníku Sanremo Junior), která se u všech tří skladeb sama doprovázela na piano.

MUJ3177

K vrcholům večera však patřily dva kousky odlišného stylu – prvním byla příjemná popová skladba When you say you love me od Joshe Grobana, při které Radim slíbil, že se brzy dočkáme i českého textu. Druhá pecka se možná zařadí k Radimově „povinným jízdám“ – píseň Stáří, kterou napsal Petr Hapka a v minulosti interpretoval např. Michael Kocáb, dává prostor pro recesi, herectví, dělání si legrace ze svého věku, a Radim všeho využil nadmíru vrchovatě. Refrén „Jsem tvoje stáří, pozvi mě dál!“ s patřičným hereckým projevem diváky pobavil a určitě zněl v uších dlouho po skončení koncertu.

Uslyšíte-li po dvouhodinovém pěveckém nářezu v šumu mezi lidmi několikrát postesk: „Proč nezpíval déle?“ nemůže být pro zpěváka větší odměna. Koncertem však večer nekončil. Fronta na Radimův autogram, fotku a krátké povídání neměla konce, on se ochotně všem věnoval a také přijímal množství dárků. Díky vstřícnému personálu klubu oslava pokračovala do ranních hodin a nakonec se spontánně přesunula na parket. Dlouhá diskotéka v rytmu house dance pohltila Radima i většinu z těch, kteří zůstali. Tančilo se ostošest, diváci všech věkových kategorií to rozjeli naplno. Věk je prostě jen číslo 🙂

Autorka textu a fotografií: Silvia Antalíková

Jak hodnotíte toto představení?
[Počet hodnocení: 1 Průměrní hodnocení: 1]

Napsat komentář