Rockový muzikál Jonathana Larsona RENT přichází do Brna

Jonathan Larson je osobnost známá snad každému fanouškovi muzikálového divadla. Jeho dílo je možné bez nadsázky nazvat významným milníkem v historii Broadwaye a dosud zůstává srdcovkou mnoha fanoušků. A právě tento rok je, zejména pro ty české, opravdu bohatý. V únoru 2018 uviděla světlo světa česká premiéra muzikálu Tick, Tick…BOOM! pocházejícího z pera tohoto autora. Před pár dny se na Broadwayi odehrál koncert dosud neznámých písní s názvem Jonathan Larson Project a již za pár dní, přesně 3. a 4. listopadu 2018, nás čeká muzikál RENT v uvedení Činoherní scény Městského divadla Brno.

jonathan larson

Jonathan Larson

Rockový muzikál inspirovaný operou „La Bohéme“ od Giacoma Pucciniho byl poprvé uveden v roce 1993 v New York Theatre Workshop. Premiéra se však konala až o tři roky později, 26. února 1996 a 29. dubna téhož roku se RENT poprvé představil v broadwayském Nederlander Theater.  Do dnešního dne byl uveden napříč celým světem a v roce 2005 měla premiéru jeho filmová verze. Své premiéry na televizních obrazovkách se dočká 27. ledna 2019 v produkci americké televize Fox. Netypický muzikál, který přinesl na divadelní prkna kontroverzní témata homosexuality, transsexuality či AIDS si získal uznání kritiků a získal několik cen včetně TONY, Drama Desk Award a mnoha dalších. Byl též oceněn  Pulitzerovou cenou v kategorii drama, což je významným úspěchem, protože za celou dobu existence byl udělen pouze devíti muzikálům.

Příběh skupiny přátel, umělců, žijících v New Yorku, snažících se tvořit a žít svůj život naplno, ač musí bojovat s nedostatkem peněz a šířící se pandemií AIDS je navzdory tímto nelehkým tématům zároveň svědectvím o síle lidského ducha poprat se s osudem
a o důležitosti lásky a přátelství. Ač se s názvem RENT pojí především jeho základní význam „nájem“ neboli „podnájem“, titul tohoto muzikálu je možné interpretovat vícero způsoby. Jak upozorňuje režisér brněnské produkce, Stanislav Moša: „RENT není jenom to, že oni jsou v nějakém podnájmu, ale že člověk je v podnájmu, že člověk „rentuje“ svůj život. Jde o to, jak ten dar života, který jsme obdrželi nějakou prozřetelností, osudem, díky rodičům, využijeme. Autoři upozorňují na to, že jsme tady jenom v podnájmu a x-krát se v inscenaci zpívá, že pakliže už ten dar života máme a využíváme ho, ať, probůh, nezapomeneme každou vteřinu našeho života prožít absolutně plně, tak, jakoby to byl poslední okamžik našich životů.
Aneb v „terminologii“ RENTu: „NO DAY BUT TODAY.“

V úpravě a režii Stanislava Moši, v překladu Zuzany Čtveráčkové, ve scéně Christopha Weyerse, kostýmech Andrey Kučerové, v hudebním nastudování Karla Škarky, choreografii Michala Matěje, s projekcemi Petra Hlouška a v dramaturgii Miroslava Ondry se hlavních rolí zhostí Daniel Rymeš (Mark Cohen), Kristian Pekar (Roger Davis), Andrea Zelová nebo Alžbeta Trembecká (Mimi Marquez), Hana Holišová nebo Kristýna Daňhelová (Maureen Johnson), Igor Ondříček nebo Dušan Vitázek (Tom Collins), Aleš Slanina (Angel Dumott Schunard), Barbora Goldmannová nebo Dagmar Křížová (Joanne Jefferson) a Lukáš Janota nebo Marco Salvadori (Benjamin „Benny“ Coffin III.). V mnoha dalších nezapomenutelných malých i větších roličkách se pak na jevišti objeví: Markéta Sedláčková, Rastislav Gajdoš, Ondřej Studénka, Ondřej Halámek, Patrik Földeši nebo Michal Matěj, Marta Matějová nebo Barbora Remišová a Katarína Mikulová nebo Sára Milfajtová.

Více informací k inscenaci a vstupenky najdete na oficiální stránce Městského divadla Brno

Fotografie k článku: oficiální foto z tiskové konference muzikálu RENT (zveřejněno so svolením Městského divadla Brno)
Autorka článku: Romana Švecová

[SLGF id=32961]

Jak hodnotíte toto představení?
[Počet hodnocení: 0 Průměrní hodnocení: 0]