Vstupenky na ColosseumTicket.

Divadlo Viola program​ 2024/2025

Divadlo VIOLA

Divadlo Viola - kontaktní údaje a mapa

Historie a součastnost - Divadlo Viola

✨ Divadlo Viola – scéna, která již léta oplývá jedinečnou aurou a přitahuje diváky všech generací. Tento klenot mezi divadly je jako zralá dáma s neochvějným půvabem a charisma, které nikdy nevybledlo. ✨

Začínáme v 60. letech, kdy Viola, ještě jako Poetická vinárna, rozsvítila jiskru tvůrčí svobody. Se svou originální dramaturgií a neotřelou vynalézavostí rychle zaujala své místo na divadelní mapě Prahy. Byla domovem pro „slušné lidi“, světlem v dobách nejistoty, zároveň však i útočištěm intelektuálního rozměru, kvalitní inscenace a hudební i herecké bravury. První kroky na cestě k legendě byly učiněny s hity jako „Komu patří jazz“ a „Noc s Hamletem“, pod vedením charismatického Vladimíra Justla.

Procházíme dál dekádami, kde Viola uvítala největší jména českého divadelního nebe. Zlaté časy divadla zdobily verše a prózy v podání ikon jako Z. Štěpánek, E. Kohout či D. Medřická. A nezůstávalo pouze u slov – hudba, režie a výkony utvářely Violu jako místnost, kde se umělecké sny stávají skutečností.

Lída Engelová, dlouholetá duše Violy, se zapsala do její historie nezapomenutelnými inscenacemi a černou komedií „Stará dáma vaří jed“. Osmdesátá a devadesátá léta pak představila Violu jako kolébku nových žánrů, kabaretů a dramatických koláží, což potvrzuje i samotný Boris Rösner svými slovy o prosycení prostoru částí své osobnosti.

Ve světle reflektorů se tu vystřídaly nejen herecké legendy, ale i mladé talentované posily, které dokázaly udržet Violu ve výsluní uměleckého zájmu. A to nejen díky tradičním adventním hrám či rodinným sobotám, ale i díky měsíčním výstavám, které doplňují bohatý program Violy.

Na cestě k padesáté sezóně Viola nepřestává oslňovat. S novými nápady a představeními jako je „Máchův Máj“ v podání B. Hrzánové či připravovanou novinkou k oslavě jubilea, se divadlo neustále vyvíjí a slibuje pokračování svého uměleckého poslání.

Ocenění Thálie, která si odnesli J. Somr, B. Bohdanová a další, jen potvrzují, že Viola je synonymem pro excelenci ve světě divadla. Ať už jde o dramatizace Čechových povídek či Hemingwayův „Stařec a moře“, divadlo stále vyzařuje originalitu a inspiraci.

Viola není jen divadlo, je to žijící, dýchající organismus, který se rozvíjí s každým novým představením a každým novým dechem svých umělců. Přijďte se ponořit do jeho historie, ocitnete se v srdci umění, které pulzuje již více než půl století. 🎭

Napsat komentář