Bardo Thödol RockOpera
Jak hodnotíte toto představení?
[Počet hodnocení: 0 Průměrní hodnocení: 0]

Autoři rockopery Bardo Thödol:

Hudba: Milan Steigerwald
libreto: Pavla Forest
režie: Irina Andreeva
choreografie: Irina Andreeva
kostýmy: Lucie Konopíková
scénografie: Pavla Forest
projekce: Veronika Vacínková, Tomáš Vavříček
grafika: Soňa Šerá


lighting desing: Michal Slunečko
zvuková režie: Marek Ženkl, masky
líčení: Hana Šímová
asistent režie: Eva Petrášková
jevištní technika, rekvizitář: Jana Eichlerová
media relations: Tomáš Kopečný, Jiří Štraub
inspicient: Luboš Vayhel


Termíny rockopery Bardo Thödol


Obsazení rockopery Bardo Thödol

Guru: Kamil Střihavka
Horolezec a jeho duše: Matěj Kohout
Průvodce: Pavla Forest
Tibetský mnich a rocker: Jan Toužimský

Velký slitovník Avalókitešvára: Viktor Dyk
Jasné světlo, bohyně Univerzální dobroty: Miroslava Časarová
Pán smrti: Petr Opava

Mystická zjevení: Irina Andreeva, Zuzana Dovalová, Michaela Hradecká, Michael Bartizal, Salvi Salvatore, Viktor Artner


Video ukázka z rockopery Bardo Thödol

O rockopeře Bardo Thödol

Co se děje před reinkarnací? Jakými výzvami a zkouškami musí duše projít před znovuzrozením? Záhady života a smrti, reinkarnace, existence po smrti a mezi životy fascinují lidstvo od nepaměti. Přesto žádný svědek z této daleké cesty dosud nepřinesl svědectví… Jaký je proces, kterým musíme projít, abychom se v dalším životě stali rockery?

Tibetská kniha mrtvých, základní text tibetského buddhismu, vznikl pravděpodobně v 8. století našeho letopočtu, kdy byl poprvé zaznamenán. Přesto byl dlouho považován za tajné učení, dokud se ve 14. století nerozšířil do širšího povědomí. Po staletí byl tento text předčítán jak umírajícím, tak živým, aby jim pomohl se správně orientovat a rozhodovat v tajemném a složitém světě za hrobem…

Hlavní postava naší opery (s Matějem Kohoutem v hlavní roli) prochází jako hříšník mnoha dobrodružstvími a výzvami světa Barda. Setkává se s „Jasným světlem“ v jeho nezakryté formě, s „Univerzální dobrotou“ (operní soprán – Miroslava Časarová), Velkým slitovníkem Avalókitéšvárou (Viktor Dyk), pokojnými i hněvivými tantrickými božstvy (Irina Andreeva, Tereza Atanas Georgievová a další…), a pánem Smrti (operní bas – Petr Opava). Jeho karma ho nakonec nutí znovu se vtělit, ale díky rockovým hlasům jeho průvodců (Jan Toužimský, Pavla Forest) bude toto vtělení šťastné a rockové…

Přidejte se k nám a pomozte našemu poutníkovi najít správnou cestu. Aktivní účast diváků, mystická atmosféra, hra rockové kapely, etnických nástrojů a symfonického orchestru, hlasy rockových i operních zpěváků – to vše povede hříšného hrdinu skrze tajemný svět Barda k novému, šťastnému zrození do světa rocku.

Naše rockově-symfonická opera je inspirována dvěma literárními díly. Prvním je Tibetská kniha mrtvých, základní text buddhismu, a druhým filosofický spis Carla Gustava Junga – Duše moderního člověka. Představení sleduje příběh horolezce, který zemře. Prožíváme s ním obrazy, které se mu objevují v době mezi smrtí a narozením a které jsou pouze produktem jeho mysli. Postupně se připravuje na reinkarnaci jako rockera. V rámci opery lze sledovat střet (nebo spíše průnik) východního a evropského myšlení, které je inspirováno Jungovými pracemi.

POZOR EPILEPTICI: V druhé polovině představení Bardo Thödol, konkrétně v jedné ze scén, budou během představení použity silné stroboskopické světla. Všichni, kteří mají jakékoli zdravotní problémy spojené s blikajícími světly, by měli brát toto varování v potaz!

Podívejte se i na další aktuální představení.


Fotografie z rockopery Bardo Thödol:

Fotografie od SOŇA ŠERÁ, LIBOR NEDVÍDEK, MARTINA JURASOVÁ ze stránek RockOpera Praha.

Napsat komentář