Představení
- Andělé - Anděl - Gita Šťávová
- Muž se železnou maskou - Marie Tereza
O umělci
Leona Stříbrná Černá (dříve Leona Černá, * 11. května 1981) je česká herečka a zpěvačka, která se ve svých 44 letech etablovala na české muzikálové scéně. Aktuálně působí v Divadle Broadway, Divadle Hybernia a Divadle J. K. Tyla Plzeň.
Vzdělání a začátky zahrnují studium na SPŠ strojní a elektrotechnické ve Varnsdorfu, následované vzděláním v oboru muzikál na Konzervatoři a VOŠ Jaroslava Ježka v Praze a nedávno dokončené studium na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy. Mezi širší veřejnost se dostala účastí ve třetím ročníku soutěže Česko hledá SuperStar, kde se umístila na třetím místě.
Současný repertoár zahrnuje Six v Divadle J. K. Tyla Plzeň (premiéra únor 2025), Zapomeňte na Shakespeara! v Divadle Hybernia a Muž se železnou maskou v Divadle Broadway. Současně působí Off stage v inscenacích Slunce, seno, jahody a The Bodyguard.
Klíčové role dokumentuje Eponine v legendárních Les Misérables a hlavní roli Kim v Miss Saigon (Goja Music Hall), Matku a Královnu víl v Kytici (Semafor), Doru v halovém turné Popelky na ledě, královnu Marii Terezu v Muži se železnou maskou a kostymérku Táňu v Zapomeňte na Shakespeara!.
Rozsáhlá minulost zahrnuje působení v Divadle Semafor (Kytice 2009-2012), Goja Music Hall (Miss Saigon, Les Misérables), Divadle J. K. Tyla Plzeň (Adéla ještě nevečeřela, Řek Zorba) a NaDřeň production (Nezemřela jsem… ze života Evy Olmerové).
Speciální projekty zahrnují spolupráci s Michaelou Noskovou a Petrou Peterovou na projektu Celine Dion Show.
Pedagogická činnost představuje výuku především na Gymnáziu Christiana Dopplera v Praze, což dokumentuje její schopnost předávat zkušenosti další generaci.
Stříbrná Černá představuje zkušenou umělkyni schopnou zvládnout jak hlavní role v prestižních mezinárodních muzikálech, tak specifické české produkce.