Historie a součastnost Divadla Broadway - 2024/2025

Místo dnešního Divadla Broadway bylo v minulosti využíváno jako kino Cinema Broadway, později známé jako kino Sevastopol a následně opět přejmenované na Cinema Broadway. Kino bylo uzavřeno v roce 1998 a objekt poté chátral. V roce 2001 jej pronajala společnost Divadlo Broadway, a.s., která ve spolupráci se stavební firmou UNISTA – HALUZA s.r.o. pod vedením ing. Vojtěcha Haluzy a společností PRAGOVIA s.r.o. pod vedením ing. Květoslava Hanele, provedla kompletní rekonstrukci bývalého kina a vybudovala zde moderní třípodlažní Divadlo Broadway, které bylo zkolaudováno a uvedeno do provozu v prosinci 2001.

Divadlo Broadway je součástí pražského Paláce Sevastopol, postaveného v roce 1938 a památkově chráněného. Pasáž Broadway, spojující ulici Na Příkopě s ulicí Celetnou, se i přes zachování původní architektonické podoby stále jeví moderně. V pasáži se nachází hlavní vchod do Divadla Broadway a pokladna pro předprodej vstupenek.

Během rekonstrukce došlo v prvním podzemním podlaží k zmenšení promítací kabiny na balkóně, což bylo provedeno podle archivních výkresů, aby se vrátilo k původnímu stavu objektu. Balkón má 136 míst k sezení (7 řad) a po stranách sálu je 12 lóží pro V.I.P. partnery Divadla Broadway, včetně lóže pro tělesně postižené diváky. V tomto podlaží se nachází také prostory pro provoz Divadla, veřejné WC, bar, herecké zázemí (šatny, sprchy) a kanceláře produkce.

Druhé podzemní podlaží nabízí sál s 594 místy k sezení (26 řad sedadel) a jeviště ve tvaru lichoběžníku o rozměrech 13 m (šířka) x 11 m (hloubka), celkem 143 m2. Jeviště má tři stoly orchestřiště, dvě točny s regulovaným chodem a v zázemí jsou vybourány vstupní otvory, což umožňuje nástup na jeviště z různých stran. V dalších prostorách jsou umístěny šatny sólistů, šatny sboru, maskérna, místnost pro garderobu, prádelna, a pro návštěvníky Divadla jsou zde k dispozici bary a šatny.

Třetí podzemní podlaží je určeno pro provoz Divadla. V prostoru pod jevištěm se nachází divadelní technologie, jako jsou propadla a točna.

Takto přepracovaný objekt, který kdysi sloužil jako kino, nyní funguje jako moderní třípodlažní Divadlo Broadway. Spojení historického charakteru a moderního vybavení z něj činí jedinečné kulturní centrum, které obohacuje pražskou divadelní scénu a nabízí návštěvníkům kvalitní zážitky z divadelního umění.

Podívejte se i na profily další divadel.

Muzikály v Divadle Broadway

Divadlo Broadway - kontaktní údaje a mapa

Napsat komentář