Divadlo v Celetné program 2024/2025

Divadlo v Celetné

Divadelní hry v Divadle v Celetné

Divadlo v Celetné - kontaktní údaje a mapa

Historie a součastnost - Divadlo v Celetné

Už v polovině 18. století se v tomto místě věnovali divadelnímu umění! Budovu vlastnil šlechtic Johann Friedrich Manhart a původně se skládala ze dvou sálů umístěných nad sebou. Následně byl strop mezi sály zbourán a vytvořil tak jeden unikátní prostor. Nicméně, v následujících letech sál nebyl využíván pro divadelní účely.

V květnu 1992 se dům pod taktovkou ředitelky Divadelního ústavu Heleny Albertové transformoval v Divadlo Manhartský dům (projekt architekta Miroslava Maleny). Následně bylo přejmenováno na Divadlo v Celetné. Od října 1994 se divadlo stalo celoročním pronájmem spolku Kašpar. Bylo vytvořeno skromné zázemí a v foyeru se otevřela kavárna.

V té době zde působily soubory jako Disk, angloamerický Misery Loves Company, CD 94, Pohybové studio 22, Kašpar a to i bez dotací (systém grantů s celoroční činností nepočítal). V letech 2003 a 2004 proběhla dvoufázová rekonstrukce, díky níž divadlo získalo potřebné prostory, vybavení a bezbariérový přístup.

Architektonické zajímavosti budovy:

Manhartský (též Menhartský) palác vyniká svou raně barokní dvoubarevnou fasádou. Procházíme levým portálem na nádvoří, které zdobí dvě barokní sochy. Uprostřed nás vítá pískovcová replika sochy Lehkomyslnost, jedné ze soch ze známého souboru Matyáše Bernarda Brauna Ctností a Nectností v Kuksu.

Tato socha zde byla umístěna na začátku osmdesátých let 20. století. Pod schodištěm se nachází dřevěná socha z poloviny 18. století, která znázorňuje Herkula bojujícího s lvem. Pravděpodobně ji vytvořil sochař a řezbář pozdního baroka Lazar Widmann.

Podívejte se na i na přehledy dalších divadel. Nebo se podívejte na oficiální stránky divadla.

Napsat komentář