Činoherní klub program 2024/2025

Činoherní klub

Činoherní klub představení

Kontaktní údaje a mapa

Historie a součastnost

Činoherní klub byl založen v roce 1965 jako součást Státního divadelního studia pod vedením Miloše Hercíka. Spoluzakladateli byli Ladislav Smoček a Jaroslav Vostrý, bývalí spolužáci z Divadelní fakulty AMU. Vostrý byl jeho prvním uměleckým šéfem. První inscenace klubu, Smočkův PIKNIK, byla uvedena 27. února 1965.

Herecký soubor se formoval převážně z Ostravy, a to pod vedením režiséra a herce Jana Kačera a výtvarníka Luboše Hrůzy. Během první sezony se Činoherní klub stal jedním z nejžádanějších pražských divadel díky talentu jeho herců, mnozí z nich byli také prominentními postavami nové vlny československého filmu 60. let. Jaroslav Vostrý popsali cíle divadla jako hledání možností herců a prostřednictvím nich možností člověka. Divadlo se zaměřovalo na hereckou tvorbu a souhru s cílem „roztavit“ režii v hereckých výkonech.

Původní hry Ladislava Smočka, Aleny Vostré a Pavla Landovského, dramatizace Aleny a Jaroslava Vostrých, ruská klasika a současná angloamerická dramatika tvořily počáteční repertoár divadla. Mezi nejznámější inscenace patřily například MANDRAGORA, BLUDIŠTĚ, PODIVNÉ ODPOLEDNE DR. ZVONKA BURKEHO nebo HODINOVÝ HOTELIÉR. Hostovali zde také vynikající herci a režiséři jako Jiří Krejčík, Jiří Menzel a Evald Schorm. Divadlo se těšilo rostoucímu zájmu o jeho zahraniční vystoupení, které vyvrcholily triumfem na mezinárodním festivalu World Theatre Season v Londýně roku 1970.

V roce 1973 však musela většina klíčových osobností divadla odejít a klub pokračoval v provozu pod normalizačním vedením. Rozvoj divadla byl pokračován po příchodu uměleckého šéfa Jiřího Daňka. Po roce 1980 soubor obohatili dramaturg Vladimír Procházka a režisér Ivo Krobot, stejně jako herci Oldřich Vízner, Jiří Císler a další.

Napsat komentář