Divadlo Jiřího Myrona program 2024/2025
Divadlo Jiřího Myrona
Divadlo Jiřího Myrona - Ostrava - kontaktní údaje a mapa
Historie a součastnost: Divadlo Jiřího Myrona
Ve sklonku devatenáctého století se v Ostravě objevil spolek nazývající se Čtenářská beseda, který se rozhodl postavit Národní dům. Ten byl zasvěcen českému divadlu a měl mu poskytnout důstojné prostředí pro představení. K tomuto účelu vzniklo Družstvo pro stavbu Národního domu, jehož cílem bylo právě tento projekt realizovat.
Národní dům byl slavnostně otevřen 16. a 17. června 1894. Tato novorenesanční budova, kterou navrhl architekt Josef Srb, byla představena veřejnosti prostřednictvím bohatého kulturního programu. Jako součást tohoto programu se zde hrála také hra Paní mincmistrová od Ladislava Stroupežnického, kterou připravili ostravští ochotníci.
V Národním domě hostovaly různé divadelní soubory, až jej v roce 1906 převzal Spolek Národní dům. Ten zde založil první stálou českou divadelní scénu v Ostravě. Během následujících let se zde střídalo několik divadelních společností.
Od roku 1919 sloužil Národní dům jako druhá scéna Národního divadla moravsko-slezského. Nicméně od roku 1920 se zde hrálo pouze v Městském divadle, dnešním Divadle Antonína Dvořáka. Národní dům byl v té době využíván především pro společenské účely, a od roku 1925 zde fungovalo také kino Kosmos.
Během německé okupace bylo Národní divadlo moravsko-slezské nuceno opustit Městské divadlo a přesunout se zpět do Národního domu, který byl výrazně přestavěn. V roce 1954 byla budova přejmenována na Divadlo Jiřího Myrona a v druhé polovině 60. let prošla dalšími úpravami.
Rozsáhlý požár v noci z 6. na 7. prosince 1976 však způsobil, že budova byla tak těžce poškozena, že její provoz musel být na několik let přerušen. V srpnu 1980 byla zahájena velká rekonstrukce pod vedením ostravských architektů Iva Klimeše a Radima Ulmanna.
Od svého slavnostního znovuotevření 28. dubna 1986 je Divadlo Jiřího Myrona jednou z největších divadelních scén v republice. Divadlo Jiřího Myrona se stalo domovem pro muzikálový soubor, ale působí zde také činoherní a baletní soubor. Kapacita hlediště činí 615 míst a je přístupná i pro diváky na vozíčcích.
Na officiálních stránkách si můžete přečíst podrobnou historii.
Divadlo Jiřího Myrona také zohledňuje návštěvníky s omezenou pohyblivostí, jeho hlediště je uzpůsobeno i pro diváky na vozíčcích. Podívejte se i na profily ostatních divadel.