Přestože se naše redakce zaměřuje převážně na muzikály, jako milovníci kultury navštěvujeme i činoherní představení a rádi se s vámi podělíme o naše dojmy ze včerejší návštěvy divadelní komedie „Jistě, pane premiére!“ v Divadle Bez Zábradlí.
Pozadí představení
Představení „Jistě, pane premiére!“ navazuje na populární britské seriály „Jistě, pane ministře“ a „Jistě, pane premiére“, které si v osmdesátých letech minulého století získaly srdce diváků a to nejen v Británii. Autoři Antony Jay a Jonathan Lynn se po třiceti letech rozhodli oživit legendární postavy premiéra Jima Hackera a tajemníka Sir Humphreyho Applebyho v divadelní formě. Hra, která v Británii od roku 2010 láme divácké rekordy, se vyznačuje ostrou satirou, vtipnými situacemi a říznými slovními smeči, jež odrážejí nejen politickou atmosféru současnosti, ale i věčný boj o moc a vliv.
Inscenační tým a obsazení
Režie se ujali Karel Heřmánek a Michal Pavlík, kteří stáli před náročným úkolem převést britský humor a politické nuance na české jeviště. Scénu, která v minimalistickém duchu reflektuje především kancelářské prostředí, navrhl sám Karel Heřmánek, zatímco kostýmy Jana Berg doplnily celkovou atmosféru britského vládního prostředí.
Hlavní role se ujal Karel Heřmánek st. v roli premiéra Jima Hackera, což byla volba, která se zdála být předem zaručeným úspěchem díky jeho zkušenostem a charismatickému vystupování. Josef Carda ztvárnil Sira Humphreyho Applebyho s potřebnou dávkou britského šarmu a výřečnosti. Další postavy, jako Dana Morávková v roli Claire Sutton, Tomáš Havlínek jako Bernard Woolley a Václav Rašilov s Petrem Pospíchalem v dalších rolích, doplnili soubor s pevným základem pro rozvíjení komediálního potenciálu.
Děj a jeho provedení
Děj se točí kolem premiéra Hackera, který se potýká s krizí a snaží se zachránit svou pozici, zemi i celou Evropu. Jeho věrný, avšak vypočítavý tajemník Sir Humphrey Appleby, má naštěstí plán. Co se na první pohled jeví jako klasická politická komedie, rychle přerůstá v satiru, jež odkrývá absurdity a protiklady politického systému.
Přestože inscenace přináší řadu vtipných momentů a inteligentních dialogů, některé scény působí rozpačitě a odtrženě od reality, čímž ztrácejí na své satirické ostrosti. Například záměr zavést v Británii euro, kolem kterého se točí klíčový konflikt, působí v kontextu dnešní politické situace poněkud nuceně a mimo realitu.
Hodnocení a kritika
Celkové hodnocení naší redakce činí 70 %. „Jistě, pane premiére!“ stojí za návštěvu díky svému humoru, hereckým výkonům a nostalgii, kterou přináší fanouškům původních seriálů. Nicméně, pokud jde o aktualitu a přesah, divadelní adaptace trochu pokulhává za svým televizním předchůdcem.
Jedním z hlavních problémů je možná přílišná věrnost původním postavám a situacím bez výraznějšího přizpůsobení současnému politickému a sociálnímu kontextu. Tím pádem hra ztrácí na své relevanci a místy působí zastarale. Kromě toho se zdá, že inscenace obětovala část své politické ostrosti ve prospěch snahy být co nejvíce zábavná.
Přestože „Jistě, pane premiére!“ může trpět některými nedostatky, stále představuje zábavné a inteligentní divadelní představení, které nabízí dvě hodiny úsměvů a smíchu. Pro diváky, kteří hledají lehkou zábavu s politickým podtextem, může být toto představení příjemným večerním programem. Nicméně pro ty, kdo očekávají hluboký politický komentář nebo satiru kousavou jako britský mráz, může být výsledek poněkud zklamáním.
Fotografie ze stránek Divadla Bez Zábradlí.